درمان کیست مویی بصورت یرپایی در یک جلسه

درمان کیست مویی یا همان سینوس پیلونیدال.

درمان کیست مویی به چند روش تقسیم میشود که بسته به شرایط بیمار و نوع کیست مویی انجام میشود.

از جدید ترین و بروز ترین و کار آمد ترین درمان کیست مویی می شود به

 لیزر کیست مویی اشاره کرد.

 • چرا درمان کیست مویی ؟

آیا میشود کیست را درمان نکرد و با حال خود گذاشت تا خود به خود بهبود حاصل شود؟ کیست مویی باعت ایجاد عفونت در بافت ناحیه مورد نظر شده و حتما میدانید ایجاد عفونت مداوم در بدن چه عواقب خطر ناکی را به دنبال خواهد داشت .

درمان کیست مویی بسیار ضروری است و به محض اطلاع از اینکه شما دچار کیست مویی هستید می بایست فورا به پزشک متخصص مراجعه کنید و راه درمان را شروع کنید.

اگر اخیرا  به این بیماری مبتلا شده اید هیچ نگران نباشید با استفاده از متد های درمانی جدید و یا حتی قدیم و سنتی ، می شود جلوی پیشرفت این بیماری و سپس ریشه کردن آن در آن ناحیه اقدام کرد.

شاید درمان کیست مویی با درد و خونریزی همراه باشد ، البته در روش های جدید به هنگام درمان ، بیمار دردی متوجه نخواهد شد. اما چند روز پس از درمان احساس کاملا خوب و راحتی خواهید داشت و از شره این بیماری رهایی پیدا خواهید کرد ، البته مراقبت های بعد از درمان نیز بسیار مهم و ضروری است.

 • دو روش درمان بسیار کار آمد در کیست وجود دارد که عبارتند از :

لیزر کیست مویی به صورت سرپایی و بدون درد و خونریزی و مهمتر از آن ، بدون بیهوشی و دوران نقاهت بسیار کم.

لیزر کیست مویی روشی بسیار موثر و فوری برای درمان کیست مویی است . در این روش پس از معاینه توسط پزشک و با نظر پزشک متخصص و در صورت عدم داشتن آبسه شدید و عفونت شدید ، در همان جلسه اول ، لیزر کیست مویی انجام میشود.

در روش لیزر ، برش در ناحیه مورد نظر توسط لیزر انجام میشود و سینوس تخلیه و ترمیم خواهد شد، در هنگام برش به بافت ها آسیب نمی رسد ، مویرگ هایی که باعث خونریزی شده اند توسط لیزر درمانی مسدود میشوند و از خونریزی جلوگیری می شود. بعد از لیزر تورمی در ناحیه ایجاد نمیشود، جالب است بدانید اعصاب  آسیب دیده در هنگام لیزر ترمیم می شوند  همین امر باعث کم شدن درد ، پس از عمل لیزر است.

 • چرا در درمان کیست مویی با لیزر در اکثر مواقع بیمار پس از لیزر می تواند به زندگی روزمره خود برگردد؟

لیزر کیست مویی بدون ایجاد التهاب ، و خونریزی پس از لیزر است ، بسته شدن و بخیه زدن ذخم ، دردسر های بعد از عمل را برای بیمار می کاهد و نیاز به پاسنمان کردن ذخم آن هم در روز چند مرتبه وجود ندارد.

 

 • روش‌های غیر جراحی کیست مویی :

1.تزریق فنل: یکی از روشهای درمان کیست مویی بدون جراحی تزریق فنل است که اول به بیمار یک بی حسی میزنند و بعد یک ترکیب شیمیایی ضد عفونی به کیست تزریق میکنند. اما این تزریق موفق نبوده و عود میکند و حتی اگر هم درمان هم شود با این روش باید چندین بار این عمل تکرارشود و هفته ها بیمار استراحت کند.

2.چسب فیبرین : یکی دیگر از روشهای درمان بیماری کیست مویی چسب فیبرین است که درد کمتری نسبت به روشهای دیگر غیر جراحی دارد که با بیهوشی انجام میشود .

درمان کیست مویی

درمان کیست مویی باید اصلش بر روی تخلیه کیست مویی باشد . اگر بیمار هم مبتلا به آبسه و هم کیست مویی باشد اول درمان آبسه و تخلیه آن انجام می شود سپس عمل اصلی انجام می شود. زمانی که تخلیه آبسه انجام شد 

علائم کیست مویی از بین میرود . البته در مواردی پزشک به درمان دارویی آبسه میپردازد تا این تورم از بین برود و سپس جراحی را انجام میدهد.

اگر درمان کیست مویی انجام نشود و به تاخیر بیفتد فرد دچار بیماری فیستول میشود پس در نتیجه باید هر چه سریع این درمان انجام شود.

پیشگیری از کیست مویی

 • رعایت بهداشت و تمیز نگه داشتن
 • دوری از نشستن زیاد
 • لیزرکردن موهای زائد
 • با عمل جراحی کیست مویی ریشه کن نمیشود
 • وزن سالم و متعادل
 • شست و شو ناحیه دنبالیچه
 • استفاده از لباس های سبک و گشاد و نخی
 • از بین بردن موهای زاید منطقه دنبالیچه
 • دوری از ایستادن زیاد

کیست مویی

کیست مویی یک کیسه کوچک حاوی مو پیچ خورده و چرک و خون است که در قسمت پایین کمر است که در فاصله بین دو باسن میباشد. این کیست ابتلا به عفونت است که بیشتر در مردان شایع است. کیست مویی ممکن است بدون علامت باشد و فقط در معاینه پزشک مشخص شود که کیست مویی است .

از 

نشانه های کیست مویی چون سوراخ های ریز پوستی در فاصله بین دو باسن وگاهی نیز ترشحات چرکی یا خون آبه از سوراخ های مذکور خارج می شود. و گاهی همراه با ورم و درد و قرمزی است. این ورم نتیجه بسته شدن مجرای این سوراخ ها ست، ترشحات چرکی داخل حفره تجمع می کنند و باعث ایجاد آبسه می شوند که با درد و قرمزی همراه است.

علت کیست مویی

این بیماری در افرادی است که پر مو هستند و شغل ای دارند که زیاد میشینند ، به همین علت به آن بیماری رانندگان هم میگویند .

لیزر موهای زائد بدن مخصوصا موی کمر برای پیشگیری از ایجاد بیماری و از عود پس از جراحی بسیار موثر است.

درمان کیست مویی

درمان کیست مویی باید اصلش بر روی تخلیه کیست مویی باشد . اگر بیمار هم مبتلا به آبسه و هم کیست مویی باشد اول درمان آبسه و تخلیه آن انجام می شود سپس عمل اصلی انجام می شود. زمانی که تخلیه آبسه انجام شد 

علائم کیست مویی از بین میرود . البته در مواردی پزشک به درمان دارویی آبسه میپردازد تا این تورم از بین برود و سپس جراحی را انجام میدهد.

اگر درمان کیست مویی انجام نشود و به تاخیر بیفتد فرد دچار بیماری فیستول میشود پس در نتیجه باید هر چه سریع این درمان انجام شود.

روش درمان کیست مویی

لیزر کیست مویی

در روش لیزر درمانی بیمار را یک بیحسی موضعی میزنند و بعد از اثر بی حسی با لیزریک سوراخ یا برش کوچکی به داخل جدار کیست می زنند و مواد داخلش را تخلیه میکنند.در این روش بدون این که زخم باز شده باشد یا بخیه زده شود بسته باقی میماند. و فرد نیاز به بستری یا استراحت مطلق نیست .

عمل جراحی کیست مویی

در روش عمل جراحی کیست مویی بیمار بیهوش میکنند و با برداشتن بافت حاوی کیست مویی که ابتدا زخم باز می کنند و یک چاهک عمیق ایجاد میکنند انجام میشود. کیست برداشته می شود و فرد بستری میشود و نیاز به استراحت و پانسمان 1ماهه دارد.

پس از جراحی و لیزر کیست مویی باید چه کارهایی انجام داد :

پس از جراحی کیست مویی مراقبتهای  بعد از جراحی باید انجام شود که حدود 40 روز باید در منزل شما استراحت کنید طبق دستور پزشک و هر روز پانسمان زخم را تعویض و شستشو دهید. با این کار از عود مجدد بیماری کیست مویی جلوگیری میکنید.

زخم را باید کاملا تمیز و ضد عفونی کنید و عاری از مو باشد . با جراحی کیست مویی شما نباید کار سنگین یا زیاد بنشینید باید خوابیده باشید و به آن ناحیه فشار وارد نکنید. استفاده از توالت فرنگی و نشستن صحیح به درمان کمک میکند.

پس از لیزر کیست مویی نیاز به این طول درمان و استراحت نیست شما پس از

 لیزر کیست مویی سرپا هستید و فقط تنها کاری که باید انجام دهید دو چیز است پس درمان کیست مویی باید به آن ناحیه فشار نیاورید تا چند روز تا کاملا جوش بخورد و تمیز و عاری از مو نگه دارید و بهتر است بعد چند هفته موهای کمر را به روش لیزر از بین ببرید.

لیزر کیست مویی دیگر مانند جراحی نیست که بخواهید پانسمان هر روزه انجام دهید  و استراحت مطلق کنید شما سرپایید و فقط به نکات دستوری پزشک باید توجه کنید.

روش های جراحی کیست مویی

اولین روش و قدیمی روش جراحی کیست مویی باز گذاشتن زخم است که در این روش تمام کیست مویی و قسمتی از پوست سالم برداشته میشود و زخم را باز میگذارند . در هشت هفته طول می کشد زخم به هم بچشبد که البته د رمدت زمان زخم باید روزی یک تا سه بار شستشو و پانسمان شود.

البته ممکن است بهبودی زخم طولانی تر هم بشود  و ماهها زمان ببرد. در این روش اگر عفونت پیش بیایید چرک خارج می شود و دیگر مریض دچار چرک و عفونت نمیشود.

 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
موسسه خیریه سگال

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

ترجمه متون تخصصی
دانلود آهنگ
دیزل ژنراتور - تابلو چنج آور - شرکت هوبارت صنعت - 02166878016 ادیوسی ها استندآپ کمدی آوا صنعت حسابداری مالیاتی خدای خوبی ها بهینه سازی با GTMetrix تولدت مبارک احسان دانلود آهنگ جدید ایرانی